پدیده گرمایش زمین

ساخت وبلاگ

 

 

نیوساینتیست در تازه‌ترین گزارش خود به ده‌ها گزارش تکان‌دهنده ناشی از تغییرات اقلیمی اشاره کرده و می‌نویسد:

 «اندکی پس از اتمام سال ۲۰۱۵، خبر رسید که این سال گرمترین سال از زمان ثبت داده‌های هواشناسی بوده است. گزارش‌های آتی نیز نشان داد که دامنه تغییرات فراتر از آن حدی بوده که پیش‌تر تصور می‌شد.» یکی از این گزارشات تکان‌دهنده مربوط بود به میزان انرژی حرارتی که توسط اقیانوس‌ها جذب شده، گزارش دیگر به پایین آمدن سطح آب‌های زیرزمینی در مقیاس جهانی اشاره داشت و البته چندین و چند گزارش دیگر در ماه‌های اخیر چاپ شده است. بخش تحقیقاتی موسسه جوی و اقیانوسی ایالات متحده آمریکا موسوم به نوآآ (NOAA) کلیه این گزارش‌های تکان‌دهنده را تایید و خطر را هم جدی‌تر از قبل توصیف می‌کند. رئیس بخش پایش جوی این مرکز، دکِ آرنت (Deke Arndt) در این باره به نیوساینتیست گفته: «ما مدت‌ها پیش می‌بایست برای درمان به دکتر مراجعه می‌کردیم. اکنون زمانی است که کاسه عملاً لبریز شده و نشانه‌های خطرناک خود را هم نشان داده.» یکی از گزارش‌های تکان‌دهنده دیگر سال گذشته، این بود که میزان ذوب یخ و برف یخچال‌ها در کل دنیا به حداکثر ممکن رسیده است.

ناسا: اگر روند گرم شدن زمین همچنان ادامه یابد، ۲۰۱۶ گرمترین سال ثبت شده در سیاره بشر خواهد بود. دلیل اصلی، فعالیتهای انسانی در سده های اخیر و تولید گازهایی چون کربن دی اکسید در اتمسفراست

دانشمندان معتقدند که این تغییرات گسترده بر جمعیت موجودات زنده نیز تاثیر گذاشته، والروس‌ها یا گرازهای دریایی و ضمناً پنگوئن‌ها در این میان آسیب‌پذیرتر از سایرین بوده‌اند. دانشمندان حتی میان این تغییرات گسترده و بلوم‌های جلبکی خطرناک نیز ارتباط تنگاتنگی را متصور هستند. یکی از این بلوم‌های جلبکی خطرناک سال گذشته در دریای کاسپین (خزر) اتفاق افتاد. روان هوپر (Rowan Hooper) در تاریخ ۴ فوریه سال ۲۰۱۵ در وب‌سایت نیوساینتیست مطلب جالبی تحت این عنوان نوشت: «بلوم جلبک هولناکی که بزرگترین دریاچه محصور جهان را تهدید می‌کند». هوپر ضمن بازنشر تصویری که آژانس فضایی اروپا/ماهواره (Kompsat-2) کره جنوبی در ماه فوریه از دریای کاسپین گرفته بود، مساله را اینچنین تفسیر کرد: «دریای کاسپین یا دریاچه محصور کاسپین با مساحت نزدیک به ۳۷۱.۰۰۰ کیلومترمربع بزرگترین بدنه آبی محصور در خشکی جهان است که مساحت آن حتی از کشور آلمان هم بیشتر است. ناحیه‌ای کم‌عمق از این دریاچه است که عمق آن بیش از ۵ متر نیست. نمونه‌گیری‌ها نشان می‌دهد که این بخش آلوده به فسفر ناشی از کودهای شیمیایی، فاضلاب خام و انواع و اقسام مواد پاک‌کننده و شوینده‌ای است که آب را از نظر مواد غذایی برای رشد جلبک‌ها غنی ساخته‌اند. آنچه در تصویر مشاهده می‌کنید، بلوم یا همان رشد انبوه جلبکی است که به راحتی بقای سایر زیستمندان را در معرض مخاطره قرار می‌دهد.» دانشمندان ضمن اشاره به حوادث مشابه در سواحل شمال‌غربی اقیانوس آرام به این نکته اشاره می‌کنند که میان بلوم‌های متعدد جلبکی و گرمای بیش از اندازه هوا قطعاً رابطه‌ای تنگاتنگ وجود دارد.

 

منبع: Newscientist

پدیده گرمایش زمین,پدیده گرم شدن زمین,تاثیرات پدیده گرمایش زمین,...
نویسنده : بازدید : 20 تاريخ : جمعه 26 شهريور 1395 ساعت: 11:26

close
تبلیغات در اینترنت